Slavlje Prve svete pričesti u župi Kreševo

prva pricest 1

Na šestu vazmenu nedjelju, 21. svibnja 35-ero djece iz naše župe primilo je Prvu svetu pričesti. Svečanu svetu misu u 10 sati predslavio je Fra Darko Drljo, gvardijan samostana, uz asistenciju đakona fra Želimira Gogića. Kišno vrijeme nije umanjilo radost prvopričesnika i njihovih roditelja, nego naprotiv simboliziralo je milosti koje Bog izlijeva na svoju djecu.

Svečani ulazak u procesiji i ulazna pjesma „Uđite s hvalama na vrata njegova“ odjekivala je u srcima prvopričesnika i svih vjernika. Prva strofa recitacije izrazila je svu radost skorog susreta s Isusom u sakramentu Euharistije:
Danas je moja haljina bijela
Danas mi radost u oku blista
Danas mi srce kuca za Krista
I zvona danas drugačije zvone
I zemlja danas drugačije diše,
Svježinom danas sve divno miriše
Dok sreća raste sve više i više!

Prvopričesnici su recitacijama sudjelovali kroz cijelo misno slavlje, čitali su biblijska čitanja, pjevali pripjevni psalam, prinosili darove na oltar i imali prigodnu molitvu vjernika.

Prije obnove krsnih obećanja, dva roditelja upalili su svijeće na uskrsnoj svijeći a petoro prvopričesnika izreklo je svoju molitvu Isusu, svjetlu svijeta.

Nakon toga prvopričesnici i roditelji obnovili su svoja krsna obećanja da će biti Kristovi učenici i slijediti njegov put.

Gvardijan fra Darko u homiliji pokušao je djeci približiti otajstvo Svete euharistije i sve milosti koje dolaze iz toga susreta. Izrazio je radost što nam se naši najmlađi župljani pridružuju za euharistijskim stolom. Pozvao je roditelje da oni budu uzor svojoj djeci. Samo ako oni budu dolazili na nedjeljna euharistijska slavlja i njihova će djeca dolaziti na nedjeljnu gozbu euharistijske ljubavi.

Nakon Svete mise, slijedilo je tradicionalno fotografiranje prvopričesnika sa Uspomenom na Prvu svetu pričest. Zatim su prvopričesnici sa roditeljima otišli u samostansku dvoranu gdje ih je čekala mala okrepa i darovi za prvopričesnike: molitvenik i krunica.

Molimo za naše prvopričesnike, da u njihovim srcima ostane žar i zanos koji su imali na ovaj veliki dan, da Isus uvijek bude njihova snaga i prijatelj koji ih vodi kroz život.

s. Leopoldina Kovačević

Prvopričesnici: